Rezerwat „Źródła rzeki Łyny”

Niedaleko Nidzicy czeka na odwiedzających kolejna przyrodnicza niespodzianka. Jest nią malownicza, rozległa dolina o wielu bocznych odnogach i dość stromych, wysokich zboczach.

Jest to Rezerwat „Źródeł rzeki Łyny” utworzony dla ochrony wyjątkowego krajobrazu na obszarze będącym częścią moreny czołowej ostatniego zlodowacenia bałtyckiego. Ochroną rezerwatową jest objęte łącznie 121 hektarów.

Z dna doliny, z wielu małych źródełek wysiękowych, wypływa woda. Drobne stróżki łączą się w liczne strumienie, które dalej tworzą płynącą w głębokim wąwozie rzekę Łynę. W miejscach znacznych spadków terenu strumienie wymywają materiał skalny sukcesywnie się cofając. Zjawisko to jest nazywane erozją wsteczną i rzadko występuje na obszarach nizinnych.

Walory krajobrazowe – prócz źródeł Łyny – stanowi również porastający zbocza doliny las. Jest to grąd z wiekowymi olszami czarnymi, często wspartymi na szczudłowatych korzeniach, oraz sosnami, brzozami, klonami, grabem i modrzewiami oraz licznymi krzewami w poszyciu. Uważni wędrowcy dostrzegą między drzewami sarny, które na stałe zamieszkują teren rezerwatu. Bywają tam też jelenie i łosie.

Przez dolinę została poprowadzona ścieżka przyrodnicza, która wijąc się po stromych zboczach zatacza szeroką pętlę.

Same źródełka można podziwiać ze specjalnie zbudowanych, drewnianych podestów. Przejście ścieżki spokojnym krokiem spacerowym zajmuje około 1,5 godziny i należy spodziewać się kilku, dość stromych podejść.

W miejscu, gdzie Łyna rozpoczyna swój bieg, stoi pięknie odrestaurowany młyn wodny. Pierwsze wzmianki o nim sięgają 1387 roku. Wtedy właścicielem młyna był brat Zakonu Krzyżackiego, komtur Johann von Baffart z Ostródy. Oryginalny budynek doszczętnie spłonął w końcu szesnastego wieku, ale dość szybko został odbudowany.

Początkowo w młynie mielono zborze, potem przystosowano go do przeróbki kaszy, a jeszcze później sukiennicy z Nidzicy wykorzystywali go do wyrobu sukna napędzając prasy wodą. Obecnie młyn jest nieczynny. Powyżej młyna rzeka spiętrza się tworząc niewielkie ale malownicze jezioro.

Warto wspomnieć, że Łyna jest największą rzeką województwa warmińsko – mazurskiego i zarazem najciekawszą pod względem zróżnicowania jej biegu. Jest typową, leniwie płynącą rzeką nizinną, jednakże w niektórych przełomowych odcinkach ma charakter górskiego potoku płynąc wartkim nurtem, stąd stanowi nie lada atrakcję turystyczną dla kajakarzy. Płynie w kierunku północnym mijając po drodze Olsztyn, Dobre Miasto, Lidzbark Warmiński, Bartoszyce i dalej wpada do Pregoły już na terenie Obwodu Kaliningradzkiego.

Do rezerwatu najprościej dojechać trasą Warszawa-Gdańsk, z której za Nidzicą w miejscowości Rączki należy skręcić w prawo w kierunku Łyny i Orłowa (po przejechaniu około 8 km będziemy na miejscu). Wejście do rezerwatu i zarazem początek ścieżki znajduje się tuż przy szosie i jest dobrze oznakowane, więc nie sposób go przegapić.  Dla wygody przybywających gości, zbudowano duży parking z ławkami i miejscem dla rowerów.