Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem

Grunwald to miejsce legendarne, o którym słyszał każdy bez wyjątku. To synonim chwały polskiego oręża, waleczności i chlubnego zwycięstwa.

To właśnie tutaj rozegrała się jedna z największych bitew  średniowiecznej Europy, której rozstrzygnięcie w sposób istotny zmieniło ówczesne stosunki polityczne.

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem 1410 

Bitwa pod Grunwaldem 1410 – scena finałowa

Od 1998 roku na polach Grunwaldu, w rocznicę bitwy, spotykają się miłośnicy kultury średniowiecznej, tradycji i rzemiosła dawnego.  Członkowie bractw rycerskich i grup rekonstrukcyjnych z całej Europy odgrywają pod Grunwaldem wydarzenia z 15 lipca 1410. To jak dotąd największa plenerowa inscenizacja bitwy średniowiecznej na terenie naszego kraju.

Spektakl, który jest wspaniałą lekcją ożywionej historii, zawsze przyciąga wielotysięczne rzesze widzów. Prócz inscenizacji samej bitwy rozgrywanej zwykle w sobotę, już kilka dni wcześniej można obserwować widowiskowe turnieje konne i potyczki średniowiecznych rycerzy pieszych.

Dla miłośników rzemiosła dawnego dodatkową atrakcją będzie możliwość odwiedzenia namiotów średniowiecznych rzemieślników i przyjrzenia się pracy m. in. płatnerzy, garncarzy, rymarzy, kaletników, rozmaitych rękodzielników oraz producentów naturalnych wyrobów.

Co roku pola Grunwaldu na te kilka dni w połowie lipca zamieniają się w barwny, średniowieczny targ, na którym można zaopatrzyć się m. in.  w pełną zbroję, wyroby ze skóry i ręcznie tkanych materiałów,  naturalne kosmetyki, czy choćby skosztować wyśmienitego miodu pitnego, przygotowanego według dawnych receptur.