Gdzie warto się wybrać?

Mazury Zachodnie to region mający dużo ciekawych miejsc do zaoferowania. Zapraszamy na wycieczkę pieszą, rowerową lub dalszą (samochodem) do miejsc, które warto odwiedzić ze względu na wyjątkowe walory architektoniczne, zabytkowe czy przyrodnicze.

Pola i łąki okalające Tymawę są siedliskiem dzikiej zwierzyny, którą łatwo spotkać spacerując. Nasze tereny zamieszkują rzadkie gatunki ptaków, sarny, jelenie i łosie oraz zające i lisy. Warto więc na piesze wycieczki zabrać ze sobą aparat fotograficzny, żeby zachować te wyjątkowe momenty na dłużej. 

Na miejscu można wypożyczyć rowery, którymi dojedzie się na przykład do Mielna (3 km), żeby zwiedzić neogotycki kościół z czerwonej cegły i kamienia. 

W Nowej Wsi Ostródzkiej (5 km) znajdują się bunkry z II Wojny Światowej.

We wsi Stębark (7 km) jest nadal czynny kościółek barokowy, który warto odwiedzić między innymi dla pięknych witraży i drewnianego chóru.

Stębark to również siedziba Muzeum Bitwy Grunwaldzkiej 1410 roku i rozległe pola, na których rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza. Na miejscu można skorzystać z restauracji oraz zaopatrzyć się w okolicznościowe pamiątki.

Warto również wstąpić do Olsztynka (15 km) i zwiedzić Skansen Budownictwa Ludowego, w którym można spacerować wiele godzin podziwiając domy mieszkalne, budynki gospodarcze, dawną szkołę, a nawet wiatraki oraz odwiedzić zamieszkujące skansen zwierzęta.

Miłośników przyrody skusi ścieżka przyrodnicza „Góra Dylewska” (20 km) z okazami głazów narzutowych z okolicy oraz w niedalekiej odległości ścieżka dydaktyczna „Uroczysko Napromek” z leśniczówką, w pobliżu której zamieszkują dzikie zwierzęta wymagające leczenia i pomocy leśników.

Będąc na Mazurach trzeba odwiedzić przynajmniej jeden Zamek Krzyżacki, na przykład ten w Nidzicy (25 km) oraz w Ostródzie (35 km). 

W Ostródzie jest oczywiście więcej atrakcji turystycznych: rozległą panoramę miasta można podziwiać z Wieży Bismarcka, a potem pojeździć na nartach wodnych na wyciągu, albo wybrać się w rejs białą flotą Kanałem Ostródzko – Elbląskim.

W Działdowie (35 km) koniecznie należy zwiedzić w pełni interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego, szczególnie polecane dla rodzin z dziećmi, będą zachwycone!

Na dalszą wycieczkę (40 km) warto zaplanować Olsztyn i jego Stare Miasto z Zamkiem Kapituły Warmińskiej z XIV wieku. Po wyjściu z zamku nie wolno zapomnieć o selfie przysiadając na kolanach najznakomitszego mieszkańca zamku, Mikołaja Kopernika, którego rzeźbiona postać spogląda w niebo na ławeczce na podzamczu, w pobliżu kościoła ewangelicko-augsburskiego.

Rozgwieżdżonemu niebu można się przyjrzeć dokładniej podczas pobytu w olsztyńskim Planetarium, drugim co do wielkości takim obiekcie w Polsce, oraz obejrzeć wystawę astronomiczną lub odbyć wędrówkę po niebie podczas seansu filmowego w Obserwatorium, które mieści się w zewnętrznych murach dawnej wieży ciśnień.

Będąc w Olsztynie warto zaplanować również spacer po Leśnym Arboretum Warmii i Mazur w Kudypach (przy wyjeździe na Ostródę). Ogród botaniczny ma formę rozległego parku leśnego z wieloma drzewami o statusie pomników przyrody.

Kierując się dalej w stronę Ostródy można wstąpić do Sanktuarium w Gietrzwałdzie, które stało się sławne dzięki Objawieniom Matki Bożej.